Koşmak kardiyovasküler gücünüzü artırır, kötü kolesterolü düşürür ve metabolizmanızı hızlandırır. Her başarılı koşunun bir parçası olan muazzam olumlu duygular ve benlik saygısından bahsetmiyorum bile. Yürümek, koşmak neden insanlar arasında popüler bir düşünün.

Hedefler Belirlemek

Her koşu ya da yürüyüş için bir hedef belirlemek, ilerlemenizin ölçütlerini görmenizi sağlar. Bir başarı hissi yaratır. “Başlarken telefon direkleri kullandım,” diyor Feller. “Her koştuğumda kendime ‘bir direk daha’ geçmemi söyledim.”

Kendinizi Yavaşlatın

 Başlangıçta hızı düşünmeyin. “Birçok insan ilk başta cesaretini kırıyor çünkü“ hızlı ”koşmak istiyorlar. Bu yüzden dışarı çıkıp kendilerini öldüresiye yoruyorlar, sonra kendilerini yorgun ve cesaretsiz hissediyorlar. Konuşma hızında hareket edin, yanı koşuyorsanız konuşabilmeniz gerekir. Hızınız bu olmalı.

Spor için arkadaş edinin

Evet, yalnız koşmak için tecrit edici olabilir, ancak paylaşabileceğiniz bir arkadaşınız varsa, daha keyifli  olabilir.

Kendinizi Şımartın

Sığ gibi görünmekten nefret ediyoruz, ancak bazen bizi harekete geçirecek yeni bir şey yok. Bir arkadaşım, “Gösterişli bir eğitim kıyafeti daha hızlı ve daha uzun koşmamı sağlıyor” diyordu. Bu yaklaşımı destekleyen bir başka arkadaşım. “Zamanım ve param olursa, yeni bir şort ya da o zamana kadar yaptığım tüm zor işlerin ödülü olacak bir eşofman alacağım” diyordu. Motivasyonunuzu kendiniz belirleyin.

Belki koşmak herkes için uygun değildir. Ama siz deneyene kadar bilemezsiniz, bu test etmek eğlenmenin yollarından biridir.  Sporu hayatımızın bir parçası haline getirirken en büyük odağımız, zhin ve bedenimizi kontol etmek güçlenmek olmalı. Başlarken, kavganız fiziksel olduğu kadar zihinseldir. Koşmanın hemen eğlenceli olmasını mı istiyorsun? Sizi temin ederim, olmayacak. Ancak, ilk zorlu etabı koşacak zihinsel gücü bulabildiğinizde, takip eden koşular gerçekten bir patlama olacaktır.

 

Leave a Comment