Her kendi kendine zaman yönetim programı, verimliliğinizi artırmak için 10-15 dakikalık bir molalar vermenin öneminden bahseder. Molalar, gözlerimizi dinlendirmek, hareket etmek, sert kaslarımızı germek, beynimize daha fazla kan ve oksijen gitmesine yardımcı olmak, gevşemek ve karmaşık iş problemleri hakkında yeni bir bakış açısı elde etmek için gereklidir.

Yalnız sorun şu ki; tuvalete gitmek, bir fincan kahve almak veya Facebook güncellemelerini kontrol etmek önemli değil, bu etkinlikler zihnimize ve vücudumuza enerji vermek ve konsantrasyonumuzu ve verimliliğimizi geri kazanmak için yeterli zamanı içermez.

Kulağa tuhaf gelse de, gün boyunca düzenli molalar vermek disiplin ve biraz planlama gerektirir. Aslında, birçok insanın kendilerini tükenme sınırına itmesinin nedeni basittir – sadece mola süreleri boyunca yapabilecekleri ilginç aktiviteleri düşünemezler. Böylece vücutları ağrıyarak alarm verene kadar 4-5 saat çalışmayı sürdürürler.

Bu size benziyorsa, enerjinizi geri kazanmanıza, odaklanmanızı keskinleştirmenize, üretkenliği arttırmanıza ve işinizde tükenmişliği önlemenize yardımcı olan bazı karşı atak fikirlerinden bahsedelim.

Molalarınızı bir iş arkadaşınızla paylaşın. Yalnız, her zaman kendinizi bilgisayardan uzaklaştıracak gücünüz olmayabilir, ancak sizinle mola veren bir arkadaşınız varsa, mola rutininize sadık kalmak çok daha kolaydır. Buna ek olarak, iş arkadaşlarınızla bağ kurma ve onları daha iyi tanıma fırsatı sunar.

Taze bir nefes için dışarı çıkın. Havasız bir ofisten çıkmak ve güneş ışığının sıcaklığının, esintinin serinliğinin ve bahar havasının tazeliğinin tadını çıkarmanıza izin vermek, zihninizde ve vücudunuzda mucizeler yaratabilir. Yenilenmiş ve işinize yeni bir enerji ve yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır hissedeceksiniz.

Gözlerinizi kapatın ve 10 derin nefes alın. Ayağa kalkın ve masanızdan uzaklaşın. Oturabileceğiniz, gözlerinizi kapatabileceğiniz, kendinize gülümseyebileceğiniz ve birkaç derin nefes alabileceğiniz sessiz bir yer bulun. Nefes alırken vücudunuzu terk eden gerginlik, stres ve kaygı yerine aklınızı aldığınız her nefesle dolduran huzur, pozitif düşünceler ile rahatlayın.

Bol bol su için. Yüzünüzü yıkayın,  rahatlamak için ılık su tercih edin, odaklanmak ve uyanmak için soğuk su tercih edin.

Sevdiğiniz neşeli bir müzik çalın. Müzik, özellikle ayağa kalkmanıza ve hareket etmenize olanak sağlar, harika bir ruh hali değiştiricidir. Sadece birkaç dakikalık şarkı molası ve dans yüzünüze bir gülümseme koyabilir ve kanınızı hareket ettirebilir.

Leave a Comment